طراحی تجربه کاربری چیست؟ مرور، ابزارها و منابع

تجربه کاربری

هم چنان که متدولوژی و تکنولوژی و فن آوری ها پیشرفت می کنند، طراحی سایت ها و اپلیکیشن های تحت وب به طور روزافزون پیچیده تر می شوند. در این میان این ابزارها و رسانه ها باید تجربه کاربری غنی و تعاملی را برای کاربران خود پدید آورند.

اما صرفه نظر از میزان تغییرات در پروسه تولیدات محصولات و سرویس ها، موفقیت یک طراحی سایت هنوز هم تنها وابسته به یک مورد می باشد: چگونه کاربران طراحی سایت آن را درک می کنند. “آیا این طراحی سایت برای من ارزش و منفعتی به همراه دارد؟ آیا برای استفاده مورد پسند می باشد؟” این ها همه سوالاتی هستند که در ذهن بازدیدکنندگان طراحی وب سایت هنگامی که با محصولات و سرویس های یک طراحی وب سایت تعامل می یابند، می گذرد و آن ها تصمیم می گیرند که آیا کاربر دایمی این وب سایت باشند یا خیر.

طراحی تجربه کاربری درباره ترغیب کردن کاربران به جواب دادن مثبت به سوالات بالا می باشد. این مقاله تصمیم دارد تا شما را با ترتیب و روند حرفه ای طراحی تجربه کاربری در سیستم های تحت وب، مانند طراحی وب سایت ها و اپلیکیشن های وب آشنا سازد.

تجربه کاربری چیست؟

تجربه کاربری یا به اختصار UX درباره این است که زمانی که یک شخص با یک سیستم در تعامل و ارتباط است، چه احساسی دارد. این سیستم می تواند یک طراحی سایت، اپلیکیشن وب سایت و یا نرم افزارهای دسک تاپ، در زمینه های مدرن، باشد و عموما توسط تعاملات انسان و کامپیوتر (HCI) مشخص می شود.

کسانی که روی تجربه کاربری کار می کنند (که به آن ها طراح تجربه کاربری گفته می شود)، چگونگی احساس کاربران از یک سیستم را مطالعه و ارزیابی می کنند، به مواردی مانند راحتی در استفاده از یک سیستم، درک ارزش های یک سیستم، کاربردی بودن آن، و تاثیر آن در اجرای عملکردها و غیره را بررسی می کنند.

طراحان تجربه کاربری هم چنین به زیر مجموعه سیستم ها و پروسه هایشان در یک سیستم نیز نگاه می اندازند. برای مثال، آن ها ممکن است پروسه صفحه پرداخت طراحی سایت تجارت الکترونیک را مطالعه کنند تا مشاهده کنند که آیا کاربران سایت پروسه خرید محصولات را از این طراحی سایت ساده و مورد پسند می بینند یا خیر. آن ها هم چنین می توانند روی اجزای این زیر مجموعه سیستم ها نیز تمرکز کنند، مانند مشاهده کردن چگونگی تاثیر تجربه کاربری مورد پسند و جذاب در پر کردن فرم موجود در طراحی سایت.

در مقایسه با دیگر پروسه ها مخصوصا در سیستم های تحت وب، مبحث تجربه کاربری نسبتا جدید می باشد. تجربه کاربری توسط DR.DONALD NORMAN، محقق علوم شناختی که اولین شخصی بود که اهمیت طراحی متمرکز بر کاربران را توضیح داد، ابداع شد (او اشاره کرد که تصمیمات یک طراحی باید بر اساس نیازها و خواسته های کاربران آن طراحی باشد).

تجربه کاربری دونالد نورمن

چرا طراحی تجربه کاربری بسیار اهمیت دارد؟

این روزها،با تاکید زیاد روی طراحی متمرکز بر کاربران، توضیح و توجیه اهمیت طراحی کردن و ارتقای تجربه کاربری به نظر غیر ضروری می رسد. ما تنها می توانیم بگویم که “این مورد بسیار اهمیت دارد، زیرا در ارتباط با نیازهای کاربران طراحی ما می باشد- همین جمله کفایت می کند” و هر کسی احتمالا این جمله را تایید می کند.

در هر صورت، برخی از ما که در حرفه طراحی سایت، طراحی تجربه کاربری، کاربردی بودن و در دسترس بودن یک طراحی سایت کار می کنیم، می دانیم که باید طراحی وب سایت ها را به گونه متفاوت بسازیم. قبل از اینکه مشتریان سایت ما ارزش های طراحی متمرکز بر کاربران را درک کنند، ما تصمیمات در طراحی را بر دو اساس می گیریم: چه مواردی را در طراحی شگفت انگیز می دانیم، و مخاطب طراحی این موارد را چگونه خواهند دید.

ما تعاملات در طراحی سایت را بر اساس تفکرات خود می سازیم- ما برای خودمان طراحی سایت انجام می دهیم. تمرکز طراحی سایت روی زیبایی و برند مورد نظر می باشد و کمتر به این موضوع فکر می کنیم که مردمی که این طراحی سایت را می بینند، چه احساسی خواهند داشت.

هیچ علم و دانشی در انجام این پروسه وجود ندارد. ما این کار را انجام می دهیم، زیرا نتیجه این امر بسیار عالی است، زیرا خلاقانه است و چون بر اساس خواسته مشتریان طراحی سایت می باشد.

برنامه ریزی تجربه کاربری

اما این دهه شاهد تغییراتی در حرفه طراحی سایت و وب سایت ها بوده است. نه تنها این طراحی سایت ها و اپلیکیشن های تحت وب، فراگیر شده اند- طراحی وب سایت ها حداقل دارای 15 بیلیون کاربر در سراسر جهان در سال 2008 بود- بلکه طراحی سایت ها بسیار پیچیده تر شده اند و دارای ویژگی های غنی می باشند و از این رو، برای تاثیر گذاری بیشتر باید دارای طراحی تجربه کاربری فوق العاده باشند.

به علاوه، کاربران به طراحی سایت ها به روش های مختلفی دسترسی دارند: گوشی ها موبایل، وسعت مرورگرها، و دیگر انواع ارتباطات اینترنتی.

ما هم چنین از اهمیت در دسترس بودن طراحی سایت ها نیز مطلع هستیم- دسترسی جهانی به محصولات و سرویس های طراحی وب سایت ها- این دسترسی نه تنها برای افرادی است که نیازهای و ناتوانایی خاص مانند ناشنوایی و یا نابینایی دارند، بلکه برای افرادی که ارتباطات وسیع با اینترنت ندارند و یا کسانی که دارای ابزارهای گوشی همراه قدیمی می باشند و غیره در دسترس می باشد.

تجربه کاربری

با وجود تمامی این تغییرات، طراحی وب سایت ها به طور مداوم ثابت قدم مانده اند و کاربران از استفاده از آن ها رضایتمند می باشند. عامل اصلی برای ساخت طراحی سایت های امروزی تنها روی تجربه کاربری تمرکز دارد که ما انتظار داریم اتفاق بی افتد.

چه شرایطی از طراحی تجربه کاربری سود می برد؟

گفتن اینکه تمامی سیستم های طراحی سایت و تحت وب از این ارزیابی و طراحی تجربه کاربری سود می برد، آسان است؛ بحث کردن درباره این موضوع اگر روی طراحی متمرکز بر کاربران دقت داشته باشید، اندکی سخت می شود. ما در دنیای تکامل یافته ای زندگی نمی کنیم، ما منابع نامحدودی در اختیار نداریم. بنابراین، ما باید قسمت هایی را اولویت بندی و شناسایی کنیم که برای کسب طراحی تجربه کاربری و طراحان تجربه کاربری بسیار پایدار و قدرتمند می باشند.

سیستم های پیچیده

هرچه سیستم پیچیده تر باشد، برنامه ریزی و تمرکز  بیشتری روی ساختارها می طلبد. در حالی که روی مطالعات غنی تجربه کاربری برای ارتقای طراحی سایت ها، طراحی وب سایت های چند جانبه، تعاملات موثر در اپلیکیشن های تحت وب و طراحی سایت های فروش الکترونیک سرمایه گذاری می کنیم، باید بدانیم که این موارد باید از طراحی تجربه کاربری سود ببرند.

سایت آمازون

سیستم هایی که عملکردهای کاربری بی شماری را پوشش می دهند باید ارزشمند، مورد پسند و موثر درک شوند. طراحان در معرض از دست دادن درآمد های هنگفتی از طریق نادیده گرفتن تجربه کاربری می باشند.

مبتدیان

مبتدیان این عرصه و شرکت های کوچک عموما منابعی برای استخدام افراد متخصص در زمینه تجربه کاربری ندارند. برای مثال، 37SIGNALS، یک شرکت تازه تاسیس که موفقیت زیادی را کسب نموده است و اپلیکیشن های تحت وب را ارائه می دهد، مانند BASECAMP و HIGHRISE، روی افراد بخصوصی حساب می کنند که با افراد دیگر متفاوت می باشند و دارای تخصص های زیادی می باشند.

06_37signals

در این شرایط، آموزش قواعد و پروسه های تجربه کاربری به کارکنان حال حاضر (مخصوصا طراحان وب سایت) یا قرار داد بستن با افراد یا طراحان تجربه کاربری خارج از شرکت، می تواند متناسب تر از به کارگیری یک کارمند تمام وقت در این زمینه باشد. در هر صورت، ساخت یک تجربه کاربری برای کاربران در نمونه های اولیه محصولات و سرویس های یک طراحی سایت می تواند به طور قطع برای ثابت قدم ماندن و جلب توجه کاربران به طراحی وب سایت بسیار موثر باشد. اما به عنوان دارنده یک شرکت تازه تاسیس، گاهی اوقات شما ممکن است منابع کافی برای استخدام یک طراح تجربه کاربری متخصص نداشته باشید.

پروژه های طراحی سایت با بودجه های کافی

شرکت های کوچک که برای تجارت های کوچک و متوسط کار می کنند نیاز دارند تا برای رفع نیاز مشتریان و ارسال سفارشات شان هزینه ها را به حداقل برسانند تا در بودجه خود به کسری برنخورند و ضرر نکنند. تمرکز روی این شرایط بیشتر روی پروسه ساخت می باشد تا روی پروسه برنامه ریزی، تحقیق و آنالیز. پروژه های طراحی با بودجه های کم  و محدود بیشتر روی راه اندازی محصول یا سرویس نهایی تمرکز خواهند داشت. این مورد به این معنی نیست که این پروژه های طراحی از طراحی تجربه کاربری مفید سود نمی برند- البته که سود می برند- اما در عمل، شرکت های کوچک و یا در حد متوسط احساس نمی کنند که موفق به سرمایه گذاری روی منابعی شده اند که برای موفقیت تجارت و طراحی سایت شان بسیار موثر می باشد.

پروژه های طراحی با زمان بندی وسیع

با یک منطق ساده، اضافه کردن مراحل به پروسه ساخت طراحی وب سایت های سنتی، جدول زمان بندی نیز وسیع تر خواهد شد. زمان باید به طراحی تجربه کاربری اختصاص داده شود. طراحان تجربه کاربری می توانند توسط تقسیم کار میان طراحی سایت و برنامه نویسی سایت، این زمان بندی را کوتاه تر کنند، بنابراین، موفق می شوند تا در زمان و هزینه ها در کنار رفع نیازهای کاربران صرفه جویی کنند.

مواردی که باید درباره طراحی تجربه کاربری بدانید

طراحی تجربه کاربری یک پروسه حیرت انگیزی است که نمی تواند موارد مشخصی را به خودی خود تکمیل کند.

طراحی تجربه کاربری نمی تواند در یک اندازه برای تمام طراحی ها مفید باشد

طراحی تجربه کاربری نمی تواند در هر شرایطی برای هر کاربری عملی شود، زیرا به عنوان یک انسان، همه ما متفاوت هستیم. موردی که برای یک شخص کار می کند ممکن است تاثیر منفی بر شخص دیگر داشته باشد. بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم این است که برای تجربه های بخصوصی طراحی کنیم و رفتارهای مشخصی را ارتقاء دهیم، اما نمی توانیم این تجربه ها را خودمان به وجود آوریم، پیش بینی کنیم و یا به شخصی تحمیل کنیم.

از جایی که نمی توانیم یک تجربه کاربری را طراحی کنیم، نمی توانیم یک تجربه کاربری یک طراحی سایت را دقیقا برای طراحی وب سایت دیگر به کار ببریم. تجربه کاربری می تواند میان طراحی سایت ها مختلف، متفاوت باشد. یک طراحی باید متناسب اهداف، ارزش ها و پروسه ساخت محصولات و سرویس های یک طراحی وب سایت باشد.

نمی تواند به طور مستقیم با معیارهای سنتی ارزیابی و مشخص شود

شما نمی توانید تاثیر طراحی تجربه کاربری را بر اساس آمارهایی مانند تعداد بازدید صفحه یک وب سایت، میزان سود و میزان افزایش مخاطبین مشخص کنید. ما نمی توانیم بر اساس فرضیات عمل کنیم. البته می توانیم از کاربران طراحی سایت نظر خواهی کنیم، اما نمی توانیم یک اپلیکیشنی را نصب کنیم که به طور خودکار آمارهای تجربه کاربری را به طور مستقیم ثبت می نماید.

کاربرد مشابه ای در تمامی طراحی سایت ها ندارد

تجربه کاربری و کاربرد آن می تواند هم معنی یکدیگر باشد، اما هر دوی این موارد به طور واضحی مشخص هستند. تجربه کاربری، احساسی که کاربر زمانی که از یک سیستم استفاده می کند را مشخص می سازد، این در حالی است که کاربردی بودن یک طراحی درباره تاثیر مورد پسند و معقول در استفاده از رابط های کاربری است.

کاربردی بودن، بخش عظیمی از یک تجربه کاربری می باشد و نقش مهمی در تجربه هایی دارد که موثر و رضایت بخش می باشند، اما سپس فاکتورهای انسانی از قبیل دانش، روانشناسی، اطلاعات ساختاری و قواعد طراحی متمرکز می تواند نقش های مهمی را نیز ایفا کنند.

انتقادات تجربه کاربری به عنوان یک حرفه و تخصص

هر کسی نمی تواند ارزش یک طراح تجربه کاربری را در یک تیم طراحی سایت درک کند. مباحث و گفت و گو ها در به کار گیری یک متخصص تجربه کاربری حول موضوع درک هزینه های مربوطه، افزایش مهارت ها و ترس از تغییر می باشد.

هنوز موردی دیگر است که باید نگران آن بود

تیم ساخت طراحی سایت سنتی مخصوصا در شرکت ها کوچک و تازه تاسیس که منابع شان به اندازه که فکر می کنند زیاد نیست، شامل یک طراحی وب سایت و یک برنامه نویس وب سایت می باشد. طراح وب سایت ممکن است شخصی باشد که تجربه کاربری را توسعه می دهد و هم چنین عملکردهایی نظیر طراحی قالب طراحی سایت و نمونه سازی عملکرد آن را نیز انجام می دهد، این در حالی است که برنامه نویس وب سایت، طراحی سایتی را می سازد که توسط طراح سایت به طراحی حرفه ای و تخصصی تبدیل شده است. یک متخصص تجربه کاربری تنها این پروسه را پیچیده می سازد.

نقش طراح تجربه کاربری در پروسه طراحی سایت مجزا می باشد

افراد کمی در حرفه طراحی سایت باور دارند که طراحان تجربه کاربری از پروسه اصلی طراحی سایت بسیار دور و جدا می باشند و ارتباطی به آن ندارند. RAYAN CARSON، بنیان گذار CARSONIFIED و پیشرو در حرفه طراحی وب سایت، متخصصان تجربه کاربری را که در پروسه روزانه طراحی، ساخت، تست، بازاریابی و بروزرسانی یک پروژه وب سایت کار می کنند، مورد انتقاد قرار داد.

این دیدگاه تخصصی اساسا می گوید که متخصصان تجربه کاربری با هیچ پیش زمینه ای در ساخت و طراحی سایت نمی توانند راه حل هایی را نظیر افرادی که این طراحی سایت ها را انجام می دهند، ارائه دهند.

در هر صورت، متخصصان تجربه کاربری زیادی در این پروسه ساخت طراحی وبسایت، پیش زمینه دارند؛ خیلی از آن ها طراحان وب سایت و برنامه نویسان وب هستند که تصمیم گرفتند در این زمینه نیز تخصص و مهارت یابند.

افزایش هزینه ها

یک منطق ساده مشخص می سازد که به کارگیری یک طراح تجربه کاربری، هزینه هایی را در بر دارد (مگر اینکه تمایل داشته باشند که به صورت رایگان کار کنند که هم چین چیزی امکان ندارد).

ما باید به طراحی تجربه کاربری به عنوان سرمایه گذاری نگاه کنیم. اگر چه مزیت های تجربه کاربری مانند دیگر بخش های طراحی سایت و یا اپلیکیشن مشخص و واضح نیست، اما می تواند بازگشت سود از سرمایه زیادی را باعث شود. برای مثال، یک بهبود کوچک در طراحی تجربه کاربری در پروسه پرداخت یک صفحه وب سایت، می تواند میلیون ها دلار در درآمد این طراحی وب سایت افزایش داشته باشد.

نتایج به طور مستقیم قابل سنجش نیستند

ارزیابی تاثیر و بازگشت سود از سرمایه یک طراحی تجربه کاربری با استفاده از سنجش های کمی بسیار سخت است، زیرا این مورد یک امر ذهنی است. تجربه کاربری در ارتباط با احساسات کاربران می باشد و شما نمی توانید مانند بازدید یک صفحه وب سایت و یا سرعت بارگیری یک طراحی سایت و یا مخاطبین وب سایت، اعدادی را ارئه دهید.

در عوض، ما باید به طور غیر مستقیم نتایج این طراحی تجربه کاربری را با آنالیز کردن سطح درآمد ها، افزایش میزان بازدید صفحات طراحی سایت، بررسی های قبل و بعد از جذب مخاطبین و لایک آن ها تشخیص دهیم.

سختی این موضوع در این است که بخواهیم تاثیرها تجربه کاربری که به صورت ذهنی می باشد را به صورت کمی بیان کنیم. ما باید روی شواهد و مدارک کیفی ارزیابی های مان را درباره طراحی تجربه کاربری انجام دهیم.

وظایف و تکنیک های طراحان تجربه کاربری

طراحان تجربه کاربری عملکردهای متفاوتی را در بخش های متفاوتی از این پروسه انجام می دهند.

ارزیابی سیستم موجود

اگر سیستم از قبل وجود داشته باشد، یک متخصص تجربه کاربری می تواند وضعیت جاری آن را ارزیابی کند. آن ها مسائلی را گزارش می دهند و بر اساس آنالیز داده هایی که از طریق این تحقیقات به دست آوردند، راهکارهایی را ارائه می دهند.

تست طراحی سایت A/B

متخصصان تجربه کاربری ممکن است یک مطالعه برای مقایسه تاثیرها و کیفیت تجربه از رابط کاربری مختلف ترتیب دهند.

07_ab_test_graphic

این مورد توسط ارائه یک فرضیه (“A دکمه سبز جذاب تر از دکمه قرمز می باشد)، طرح کردن و ساخت انواع مختلف طراحی شروع می شود و مشخص می کند که تجربه کاربری بهتر به چه معنا است (دکمه سبز بهتر می باشد، زیرا کاربران برای کلیک کردن بیشتر ترغیب می شوند) و سپس اجرای تست انجام می شود.

بررسی های کاربری

طراحان تجربه کاربری می توانند با کاربران موجود این طراحی وب سایت مصاحبه کنند تا بینش هایی را به دست آورند که برای طراحی وب  سایت بسیار موثر می باشد. چون تجربه کاربری یک موضوع ذهنی می باشد، بهترین راه برای به دست آوردن این اطلاعات این است که با کاربران وب سایت صحبت کرده و با آن ها تعامل یابیم.

الگوهای طراحی وب سایت و نمونه سازی های طراحی وب سایت

بر اساس یافته های آن ها، متخصصان تجربه کاربری ممکن است الگوهای طراحی وب سایت را توسط طرح بندی های مختلف توسعه دهند و شاید هم نمونه سازی با کیفتی را از طراحی سایت مهیا کنند.

08_wireframe

جریان کاربری در طراحی وب سایت

طراحی کردن این که چگونه کاربران باید در یک طراحی سایت هدایت شوند، دیگر مورد قابل توجه برای طراحان تجربه کاربری می باشد.

09_userflow

داستان سرایی در طراحی سایت

با جذب کردن و جلب کردن احساسات کاربران و طرح عوامل مورد علاقه آن ها در طراحی سایت، طراحان تجربه کاربری داستان هایی را به آن ها مهیا می کنند و مطالبی را به آن ها یاد می دهند. درباره ارزش های داستان سرایی برای تجربه کاربری بهتر می توانید این مقاله را مطالعه بفرمایید: “تجربه کاربری بهتر توسط داستان سرایی”

الگوهای طراحی

برای مثال، برای الگوهای طراحی رابط کاربری و انتخاب عوامل صحیح در این رابط های کاربری (تب های واحد، اسلاید شو ها و غیره) باید روی کسب تجربه فوق العاده کاربران تمرکز نمود. طراحان تجربه کاربری نه تنها الگوهای طراحی سایت را که در وب سایت های دیگر وجود دارد را پیشنهاد می کنند، بلکه الگوهای سفارشی و منحصر به فردی را نیز برای طراحی سایت کنونی ارائه می دهند.

20_add_patterns_module_tab

پروفایل و خصوصیت های کاربران طراحی وب سایت

شناخت مخاطبین طراحی وب سایت، اولین قدم در طراحی تجربه کاربری می باشد و شما را قادر می سازد تا تجربه هایی را بسط و گسترش دهید که هدف و احساس کاربران سایت را منعکس می سازد. کشف خصوصیت های کاربران می تواند توسط داده های موجود در طراحی سایت نیز مشخص شود.

فهرست محتوای طراحی سایت

فهرست محتوای سایت، یک لیست سازمان یافته از صفحات در یک طراحی سایت است. تهیه یک فهرست محتوای طراحی سایت، اولین قدم برای ارائه و پیشنهاد تغییرات در ساختار اطلاعات می باشد که تجربه کاربری را بهبود می بخشد (جریان کاربران در طراحی سایت، دسترسی به وب سایت و تاثیر گذاری موثر طراحی سایت بر کاربران).

21_add_content_inventory_sitemap

سبک راهنمایی برای محتوای طراحی سایت

پایداری محتوای طراحی سایت برای خاطره انگیز ساختن تجربه کاربری بسیار اهمیت دارد. سبک راهنمایی برای محتوای طراحی سایت به نویسندگان و طراحان یک الگوی طراحی ارائه می دهد تا بتوانند روی ساخت و ارتقای طراحی سایت تمرکز کنند و آن ها هم چنین اطمینان می یابند که عوامل موجود در برند و طراحی سایت با اهداف اصلی وب سایت مطابقت دارد.

22_add_style_guide_ilovenewyork

موارد دیگری در پروسه تجربه کاربری اتفاق می افتد؛ این لیست کامل تر را می توانید بررسی کنید.

دیگر ابزار تجارت

در این مقاله ابزارهای قابل دسترس و محبوبی برای متخصصان تجربه کاربری وجود دارد. این ابزارها تنها به متخصصان طراحی تجربه کاربری اختصاص ندارد؛ برنامه نویسان وب، طراحان وب سایت و طراحان طراحی تعاملی نیز می توانند از این ابزارها استفاده  کنند.

قالب طراحی و دیگر اپلیکیشن های نمونه سازی طراحی سایت

قالب طراحی و نمونه سازی طراحی سایت می تواند به راحتی با یک خودکار و کاغذ انجام شود. نمونه سازی طراحی سایت به صورت کاغذی دارای منفعت های بسیار می باشد، مانند ارزان بودن، مساعد بودن نمونه سازی گروهی و سریع و ساده بودن طراحی سایت.

10_paper_prototype

برخی نرم افزار هایی که بر اساس این ابزارهای نمونه سازی طراحی سایت می باشد:

تست طراحی وب سایت A/B

تست طراحی سایت A/B می تواند صفحات مختلف یک طراحی سایت را با هم مقایسه کند و می تواند توسط برنامه های متعددی اجرا شود.

11_ab_test

اساسا، تست طراحی وب سایت به صورت A/B توسط نرم افراز می تواند مخاطبین طراحی سایت را به دو بخش مساوی تقسیم نماید. یک گروه بخش A را می بینند و یک گروه بخش B را ملاحضه می کنند. آمارهایی مانند میزان مخاطبین سایت و میزان سود برای هر یک از این بخش ها محاسبه می شود. این تست مشخص می سازد که کدام بخش بر اساس آمارهای حاصل از این تست در طراحی سایت بهتر عمل می کند. بهترین و محبوب ترین برنامه تست A/B طراحی سایت،WEBSITE OPTIMIZER از GOOGLE می باشد.

نرم افزار فهرست محتوای طراحی وب سایت

متدهای زیادی از مهیا کردن فهرست محتوای سایت وجود دارد. استفاده از برنامه های دارای سرور (برای کسانی که نیاز به دسترسی به سرور وب سایت دارند)  برای محصولات و سرویس های طراحی سایت بسیار عالی می باشد؛ این نرم افزاهای موثر و به درستی عمل می کنند. شما می توانید از ابزارهای ساده ای مانند EXCEL استفاده کنید تا فهرست محتوای طراحی وب سایت را ساخته و مدیریت کنید.

23_add_content_inventory_getindex

طراحی سایت هایی که توسط سیستم مدیریت محتوا مانند WORDPRESS و DRUPAL ساخته می شوند، معمولا دارای ابزارهای برای نشان دادن نقشه کنونی وب سایت می باشند.

تست طراحی سایت توسط کاربران و واکنش ها و باز خوردهای حاصل از نرم افزارها

مصاحبه کردن با کاربران طراحی وب سایت، دیگر عملکرد رایج در طراحی تجربه کاربری می باشد. موثر ترین و به صرفه ترین راه برای انجام این کار بررسی کردن واکنش ها و باز خوردهای حاصل از اپلیکیشن می باشد.

ابزارهای که این واکنش ها و بازخوردها را دریافت و بررسی می کنند، بسیار فراوان هستند. این ابزارهای بررسی کننده مانند POLLDADDY، راه حل های انعطاف پذیری هستند که می توانند برای وظایف و عملکردهای دیگر نیز به کار روند. ابزارهای بررسی کننده کاربردی بودن این بازخوردها  مانند USABILLA می توانند کاربردی بودن تست طراحی وب سایت را روی این کاربران تضمین کنند.

نرم افزارهای تحلیلی

طراحان تجربه کاربری می توانند آمارهای مخاطبین طراحی وب سایت را آنالیز کنند تا درباره اینکه چه تجربه هایی برای کاربران طراحی سایت موثر تر و بهتر می باشد، فرضیه سازی کنند.

12_analytics

بیایید اینگونه تصور کنیم که داده ها مشخص می کنند که مرورگرهای محبوب برای طراحی سایت ها GOOGLE CHROME می باشد. GOOGLE CHROME می تواند یک مرورگر قدرتمند برای تجربه کاربران باشد. با توجه به این فرضیه و تصور، یک طراح تجربه کاربری می تواند تجربه های را طراحی کند که برای کاربران پیشرفته و سطح بالا بسیار متناسب می باشد.

ابزار رایگان تحلیلی در این زمینه که دارای ویژگی های زیادی نیز می باشد،GOOGLE ANALYTICS است.

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *