انتخاب بهترین نرم افزار نمونه سازی طراحی وب سایت

نرم افزار نمونه سازی طراحی وب سایت

 

ابزارهای نمونه سازی طراحی سایت یک منبع مهم برای ما طراحان وب سایت شده است- به ما اجازه می دهد تا به طراحی وب سایت در یک صفحه نمایش، از دید مختلفی بنگریم، مانند انیمیشن ها، تحولات و تعاملات کوچک.

شرکت های طراحی سایت که به این گرایش اهمیت می دهند، ابزارهای نمونه سازی زیادی به کار می برند تا این نیاز خود را تحقق ببخشند.

چه ابزاری نمونه سازی طراحی سایتی باید به کار ببریم؟ این مورد در اینترنت و دنیای آنلاین به طور مکرر سوال می شود و تبدیل به مباحث و گفت و گوهایی شده است.

حقیقت این است که هیچ راحلی نیست تا یک ابزار برای تمامی پروژه های طراحی سایت مناسب باشد. طراحان سایت بیشتر دوست دارند تا انواع مختلفی از ابزاری نمونه سازی طراحی سایت را در اختیار داشته باشند تا نقاط منفی و مثبت هر یک را دریابند.

tools-opt

در این پروسه ارزیابی طراحی سایت، مراحل مختلفی وجود دارد. متخصصان با تجربه و تیم مدیران باید ابزار مناسبی را انتخاب کنند تا به سرعت بتوانند در پروژه طراحی سایت خود به کار ببرند.

ما در این مقاله 5 قدمی را به شما معرفی می کنیم تا بتوانید بهترین ابزار نمونه سازی وب سایت را برای خود بیابید تا به اهداف خود در طراحی سایت برسید، نیازهای تان را درک کنید و مواردی که در طراحی سایت در اختیار دارید را ارزیابی نمایید. هدف این است تا طراحان وب سایتی را راهنمایی کنیم که اولین پروژه طراحی سایت خود را انجام می دهند و یا با طراحی سایتی مواجه شده اند که دارای نیاز های خاص و محدودیت هایی می باشد.

قبل از اینکه از ابزار نمونه سازی طراحی سایت استفاده کنیم، باید دلیل استفاده از آن را بدانیم و اینکه چه مشکلاتی را می خواهد حل کند و آیا واقعا مفید است:

1.آیا ما واقعا به ابزار نمونه سازی وب سایت نیاز داریم؟

دانستن چگونه کار کردن پروژه طراحی سایت می تواند بسیار مزیت داشته باشد و این امر، طراحان سایت را قادر می سازد تا درباره تعاملات در طراحی سایت به طور واقعی فکر کنند. ما در دنیای از رابط های کاربری جذاب در وب سایت ها و اپلیکیشن ها زندگی می کنیم که عدم حضور آن ها در کارمان اختلال وارد می کند و ابزارهای نمونه سازی وب سایت هم این تجربه شگرف را برای ما مهیا می سازد.

در برخی موارد، یک ابزار نمونه سازی طراحی سایت دیجیتالی خیلی هم ضروری نیست. زمانی که پروژه طراحی سایت در مراحل اولیه خود می باشد و می خواهید از با اعتبار بودن هدف آن اطمینان حاصل کنید، نمونه سازی کاغذی در نمایش دادن چگونگی کار کرد طراحی سایت، موثرتر می باشد. نمونه سازی های کاغذی نسبت به نرم افزارها، نیازی به صرف زمان زیادی ندارند.

paper_prototypes_ux-opt

در شرایط دیگر، صرفه نظر از اینکه نمونه سازی طراحی وب سایت را با نرم افزارها تهیه کنیم یا روی موارد کاغذی، بهترین مورد برای شروع این است که محصول را به گونه ای ساده برنامه ریزی و برنامه نویسی کنیم. برخی طراحان سایت با نمونه سازی Html شروع می کنند. قالب های طراحی سایت مانند Bootstrap، می تواند به سرعت به ساخت طراحی سایت واکنشی تان کمک کند، البته در برخی موارد هم نیاز به اطلاعات برنامه نویسی شگرف و پیشرفته ای نیز نمی باشد. به یاد داشته باشید که برنامه نویسی وب سایت به صورت Html، همیشه در این ابزار الزامی نیست و نیازی به انجام آن نیست، زیرا معمولا نمونه سازی طراحی سایت در این ابزارها توسط افراد غیر متخصص انجام می شود.

قبل از اینکه انرژی خود را صرف انتخاب نرم افزار مناسب برای طراحی سایت کنید، با اعضای تیم خود درباره نمونه سازی مفید و متناسب با پروژه طراحی سایت صحبت کنید که بهترین راه حل است و نیاز های مخصوص یک پروژه طراحی سایت را رفع می نماید.

2.اهداف پروژه را مشخص کنید

شناخت هدف نمونه سازی طراحی سایت می تواند به شما کمک کند تا دریابید که بخش های مختلف طراحی سایت تان مفید و کاربردی است یا خیر-که این موضوع به انتخاب ابزار نمونه سازی طراحی سایت نیز باز می گردد.

نمودار زیر یک نمای کلی از دلایل رایج برای استفاده از نمونه سازی در طراحی سایت را بیان می کند. این طبقه بندی ها خیلی هم کامل نیستند و در برخی شرایط هم نمونه سازی می تواند برای تعیین هدف طراحی سایت در بخش های مختلفی انجام شود، اما الگوی طراحی سایت می تواند به عنوان اولین بخش برای تشخیص و الویت بندی اهداف طراحی سایت محسوب شود.

prototyping_matrix-opt

کدام یک از موارد زیر جزء اهداف طراحی سایت شما می باشند؟

 • فروش یک ایده به مشتری وب سایت

 نمونه سازی طراحی سایت برای واقعیت بخشیدن مفهوم طراحی سایت، بسیار مفید است. آن ها هم چنین بهترین ابزار فروش، برای ایده های خود به مشتریان سایت می باشد. این ابزارهای نمونه سازی می تواند به مشتری سایت کمک کند تا به طور متناسبی آن را تجسم کند. در این شرایط، عملکرد نمونه سازی طراحی سایت محدود می شود و تنها ویژگی های کلیدی و روند کاری کاربر سایت را نشان می دهد تا ایده مورد نظر به فروش برسد.

 • تست تجربه کاربری وب سایت توسط خود کاربران سایت

قرار دادن نمونه سازی طراحی سایت در برابر کاربران سایت، یکی از عملکردهای کلیدی است که طراحان سایت می خواهند توسط آن از تجربه های کاربری وب سایت خود دفاع کنند. هر چه زودتر بتوانید واکنش ها و باز خورد هایی را دریافت کنید، بهتر می توانید از نمونه سازی طراحی سایت بهره ببرید. از جای که وظایفی که کاربران سایت باید در طراحی وب سایت انجام دهند بسیار پیچیده است، نمونه سازی طراحی سایت هم باید قدرتمند باشد.

 • اثبات مفهوم طراحی سایت

گاهی اوقات نمونه سازی طراحی سایت تنها برای اثبات مفهوم طراحی سایت به کار می رود- شما ایده ای دارید و می خواهید از کاربردی بودن آن اطمینان حاصل کنید. یک نمونه سازی طراحی می تواند بدون صرف وقت و یا زحمت در پروسه طراحی کامل، یک وب سایت و یا محصول را به خوبی برای تان پیش بینی کند.

 • تست منطقی بودن هدف سایت و احتمال اجرا شدن طراحی سایت

در برخی شرایط، تیم طراحی سایت نیاز دارد تا از یک ویژگی و یا هدف وب سایت اطمینان حاصل کند که آیا شدنی است یا خیر. نمونه سازی طراحی سایت می تواند به عنوان یک سند حاضر در این راستا عمل کند و برای بحث میان طراحان و برنامه نویسان وب سایت مفید باشد و مانند یک محیط آزمایشی برای تست ایده ها و عملکردها درطراحی وب سایت می باشد.

نمودار بالا می تواند یک نقطه شروعی برای شما باشد تا اهداف را برای نمونه سازی خود تعیین کنید. قرار دادن یک نمونه سازی طراحی سایت کاربر پسند در مقابل کاربران و یا مشتریان وب سایت، می تواند بسیار عالی عمل کند، مخصوصا اگر به دنبال واکنش و یا بازخوردی از مخاطبین  برای اثبات مفهوم طراحی سایت خود هستید.

3.درک نیاز های پروژه طراحی سایت

زمانی که اهداف کلی یک نمونه سازی طراحی سایت مشخص شد، زمان این است که به مسائل بخصوصی توجه کنیم که شما را از تصمیم تان مطلع و مطمئن می سازد، مانند نرم افزارها، سخت افزارها و منابع مربوطه.

اشتباه رایجی که طراحان سایت مرتکب می شوند این است که به سرعت از نمونه سازی طراحی سایت مورد نظرشان استفاده می کنند، بدون اینکه زمانی را با اعضای تیم طراحی سایت خود بگذارند تا مشخص کنند که کدام نمونه سازی متناسب است و باید به اشتراک گذاشته شود و کدام مورد، تصویر سازی درستی از طراحی سایت نمایان می کند. اگر ساعت های زیادی را صرف نمونه سازی طراحی سایت خود کردید، تغییر ذهنیت شما بسیار سخت می باشد.

fidelity_ux-opt

بسته به این که چه عواملی در طراحی سایت مورد ملاحضه قرار می گیرد، یک نمونه سازی طراحی سایت می تواند در قالب های متفاوتی اجرا شود.

میزان و محدوده پروژه طراحی سایت: نمونه سازی طراحی سایت در برابر تعاملات طراحی وب سایت

سوالات متداول:

 • آیا سعی دارید توسط یک سری مراحل، روند کاری خود را اثبات کنید یا تعاملات موجود در طراحی سایت را نشان دهید؟
 • برای اینکه نمونه سازی طراحی سایت را انجام دهید، مهم ترین بخش پروسه کاری و یا تعاملات تان در طراحی سایت چگونه است؟ اندازه صفحه نمایش چیست و در کجا تجربه کاربری اتفاق می افتد؟

دنیای ابزارهای طراحی سایت می تواند به دو بخش تقسیم شود: ابزارهایی که به شما اجازه می دهد تا روند کاری کاربران سایت را تقلید کنید، ابزارهایی که روی تعاملات در طراحی سایت تمرکز دارند.

اگر سعی می کنید تا داستانی درباره محصولات یا طراحی سایت خود بگویید و یا توضیح دهید که کاربران سایت چگونه از آن می توانند تجربه کسب کنند، نمونه سازیطراحی وبسایت می تواند بهترین گزینه باشد. در این شرایط، ابزارهایی مانند INVISION، AXURE و KEYNOTE بسیار در افزایش بهره وری و ساخت نمونه سازی مطابق با مفهوم و داستان طراحی سایت تان، کاربرد دارد.

اگر قصد دارید تا تعاملات منحصر به فرد وب سایت خود را نمایش دهید و می خواهید یک راه ملموس را برای این تعاملات برای اعضای تیم طراحی سایت و یا سهامدران خود بیان کنید، از نمونه سازی طراحی سایت استفاده کنید، سپس شاید بخواهید روی ابزارهای مختلفی تمرکز کنید. FRAMER، PRINCIPLE، PIXATE و ORIGAMI در اولویت های این لیست قرار دارد.

ملاحضات

 • توانایی تقلید و پیش بینی یک روند کاری در طراحی سایت
 • سطح تعامل و ارتباط کاربران سایت بر اساس این ابزار
 • پشتیبانی از ابزارها

تشخیص روند کاری و نمای بصری طراحی سایت

سوالات متداوم

 • آیا می خواهید روی WIREFRAM ها و یا مدل های بصری را در این نقطه شروع نمونه سازی طراحی سایت، تمرکز کنید؟
 • آیا صفحه نمایش وب سایت ها نیاز به طراحی شدن دارند؟
 • آیا یک شخص واحد برای طراحی سایت و نمونه سازی طراحی سایت انتخاب شده است؟
 • آیا تیم شما نیاز دارد تا این نمونه سازی طراحی سایت را به تیم های دیگری برای آزمایش ارائه دهد؟
 • جلوه و حس کلی که از نمونه سازی نهایی انتظار می رود، چیست؟

برخی ابزارهای طراحی سایت به شما اجازه می دهند تا در آن واحد طراحی سایت و نمونه سازی سایت انجام دهید، در حالی که دیگر انواع این ابزارها روی موارد موجود در طراحی سایت برنامه ریزی کرده و تمرکز دارند.

با اعضای تیم خود درباره طراحی سایت مورد نظرتان صحبت کنید. گاهی اوقات نمونه سازی طراحی سایت نیاز دارد تا با موارد موجود در وب سایت انجام شود و تمام کاری که طراحان سایت باید انجام دهند این است که مدل های مختلف را با هم ترکیب کنند و یک پروسه کاری منسجمی را در طراحی سایت بسازند. ابزارهای مختلف زیادی وجود دارد که روی صفحه نمایش ها تمرکز دارند و هم چنان که کاربران سایت در طراحی وب سایت پیش می روند، تعاملات کاربران وب سایت را پیش بینی می کنند.INVISION و KEYNOTE مثال های خوبی در این زمینه هستند.

در مواقع دیگری، همان اعضای تیم طراحی وب سایت نیاز دارند تا رابط کاربری سایت را طراحی کرده و نمونه سازی آن را در آن واحد بسازند. توانایی انجام این دو کار در یک زمان می تواند در پایان نمونه سازی، وب سایت هایی را مهیا کند که بسیار مفید و تعاملی می باشند. از این رو باید به دنبال ابزاری باشید که به خوبی بتوانید رابط کاربری سایت را بسازید.

باید به موارد بصری در طراحی سایت خود نیز توجه کنید. یک ابزار مانند AXURE یا UXPIN ممکن است در نمونه سازی طراحی وب سایت، این موارد بصری را مانند یکWIREFRAME نمایان کند، این در حالی است که باقی ابزارها می خواهند به نمای جذاب بصری وب سایت به روش دیگری روی آورند. برخی تیم های طراحی وب سایت، ابزارهای طراحی سایتی را انتخاب کردند که برای رسیدن به نتایج بهتر می توانند با هم و در کنار هم کار کنند. ابزارهایی را که انتخاب می کنید باید به طور خود کار این موار را با هم ادغام کند، تا باعث صرفه جویی در زمان و حذف زمان های دشواری که یک نمونه سازی طراحی سایت نیاز به بروزرسانی دارد، را باعث شود.

ملاحضات

 • ویژگی های مشترک (به اشتراک گذاری، نظرات و واکنش ها)
 • ادغام با دیگر نرم افزارها در روند کار طراحی سایت تان مانند PHOTOSHOP و SKETCH
 • سطح اعتبار در نمونه سازی طراحی سایت (WIREFRAME در برابر طراحی وب سایت بصری)

منابع: مشخص کردن مهارت های مورد نیاز در طراحی سایت

سوالات متداول:

 • چه کسی نمونه سازی طراحی سایت را انجام می دهد؟
 • مهارت  کسی که با نرم افزار طراحی سایت کار می کند چیست و چقدر سریع می توانند کار کنند؟
 • اگر اعضای تیم نمی دانند که باید چگونه از ابزار بخصوصی استفاده کنند، با چه سرعتی می توانند یاد بگیرند؟ آیا تمایل به یاد گیری دارند؟
 • چه تعداد طراح وب سایت روی نمونه سازی طراحی سایت با هم همکاری می کنند؟

تقویت مهارت های اعضای تیم طراحی تان می تواند باعث صرفه جویی در زمان شما شود- اطمینان حاصل کنید که این موارد مانع تست ابزارهای جدید و استفاده از آن ها در طراحی وب سایت ها نمی شود. ابزارهای طراحی سایت برای استفاده و اجرا آسان هستند. طراحان وب سایت بیشتر از این که نگران یادگیری ابزار نمونه سازی وب سایت باشند، باید نگران متناسب بودن ابزار با طراحی وب سایت خود باشند.

به اعضای تیم طراحی خود فکر کنید که نحوه استفاده از چه ابزارهای را می دانند و تحقیقات آنلاینی انجام دهید تا ببینید که کدام ابزارها برای یادگیری آسان هستند. تیم طراحی سایت تان را تشویق کنید تا یادگیری شان را کامل و بروز کنند و تا جایی که می شود با ابزارهای مختلف طراحی سایت کار کنند.

ملاحضات:

 • سطح یادگیری
 • راحتی در استفاده
 • سرعت

شناخت کاربران سایت مورد نظر و کاربرد طراحی وب سایت

سوالات رایج:

 • مخاطبان مورد نظر وب سایت تان چه کسانی هستند؟ چه کسی می خواهد تا با طراحی سایت تان تعامل یابد تا واکنشی را به شما ارائه دهد؟
 • در چه بخش و رسانه های این نمونه سازی باید نمایان شود؟ در ابزار ها؟ با ارائه چه مفهوم هایی؟
 • آیا می خواهید که کاربر سایت روی جزئیات مختلف نمونه سازی طراحی سایت تمرکز کند یا به راحتی یک لینک را برای آن ها ایمیل می کنید؟ آیا این موارد باعث خرید کاربر از وب سایت شما می شود و یا صفحه نمایش شما را با دیگران به اشتراک می گذارند؟

اگر یک نمونه سازی طراحی سایت گوشی همراه را در معرض نمایش می گذارید و می خواهید ایده آن را به سهامداران وب سایت توضیح دهید، باید دارای ابزارهای مختلفی و سخت افزارهای گوناگون باشید. یک محیط کنترلی مانند این مورد، باعث صرفه جویی در زمان و زحمت شما می  شود.

اگر می خواهید تا نمونه سازی طراحی سایت یکسانی را برای خود (نه در یک گروه) ساخته و به اجرا بگذارید، ترکیبات ابزارهای مصرفی ممکن است متغیر باشد. شما در این شرایط نیاز به نمونه سازی عملی و مفیدی دارید تا به راحتی بتوانید به تنهایی تجارب منحصر به فردی را کسب کنید.

ملاحضات:

 • پشتیبانی از ابزارها
 • تجربه مستقل از نمونه سازی طراحی سایت
 • راحتی در به اشتراک گذاری و دریافت واکنش ها از کاربران وب سایت

جوابگویی به سوالات بالا به درک شما از کاربردی بودن و نیاز های اولیه و اساسی یک نمونه سازی طراحی وب سایت کمک می کند. یک لیست مهیا کنید، اطمینان حاصل کنید که برای چهار گروه ذکر شده در بالا، نیازهای را مشخص نموده اید: میزان، اعتبار، منابع و مفهوم طراحی وب سایت. مورد بعدی که باید انجام دهید، بررسی کردن این است که آیا ابزارهای مورد نظر شما دارای عملکرد مورد نیاز تان در طراحی سایت می باشد یا خیر.

4.ارزیابی ابزارها

عملکردهای جدید، هر ماه در این ابزارها نمونه سازی وب سایت ها دیده می شود، هر کدام هم قصد دارند تا مشکلاتی را حل کنند که نسخه قدیمی ابزار نمی توانست این کار را انجام دهد. واقعیت این است که زمانی که شما در این حرفه به مدت 10 سال کار کنید، به خوبی بر این موارد تسلط خواهید داشت.

زمانی که اولین بار با اعضای تیم طراحی تان  این لیست های اولیه از سوالات را به اشتراک می گذارید، زمان این است که به ماهیت ابزارها نیز نگاهی بی اندازید. با پاسخگویی سوالات در 3 مرحله، شما برخی گزینه ها را کاهش می دهید و با یک لیست کوتاه تر برای آنالیز رو به رو می شوید.

برای هر ابزار در لیست کوتاه تان، موارد زیر را ارزیابی کنید:

 • سیستم عامل و کانال های ارتباطی

آیا طراحی وب سایت و یا اپلیکیشن را نمونه سازی می کنید؟ آیا تمرکز تان روی تجربه کاربران وب سایت گوشی همراه است و یا دسک تاپ؟ آیا به رابط کاربری وب سایت با طراحی واکنشی نیاز دارید و چگونه این مورد در صفحه نمایش ها با اندازه مختلف اجرا می شود؟ برخی ابزارها به شما انعطاف پذیری بیشتری می دهند تا به کاربران سایت در کانال های ارتباطی گوناگون، امکان کسب تجربه های شگرف دهید.

 • اعتبار

چه موارد بصری را این ابزار نمونه سازی طراحی سایت انجام می دهد؟ ابزار به شما اجازه می دهد تا نمونه سازی هایی را بر اساس Wireframe ها انجام دهید یا بر اساس موارد بصری؟ آیا می توانید مدل های بصری را در نمونه سازی طراحی وب سایت وارد کنید؟

 • به اشتراک گذاری و همکاری

آیا ابزار نمونه سازی طراحی سایت، همکاری و مشارکت مورد نیاز پروژه را مهیا می سازد؟ آیا این نمونه سازی طراحی سایت با طراحی های دیگری ادغام می شود و با اعضای تیم طراحی سایت تان مطابقت می یابد؟ آیا به راحتی می توانید نمونه سازی طراحی سایت تان را به صورت آنلاین به اشتراک بگذارید؟

 • یادگیری اصول

آیا اعضای تیم تان می دانند که باید چگونه با ابزارهای نمونه سازی طراحی سایت کار کنند و یا تعامل یبایند؟ چه تخصص هایی را در این زمینه نیاز دارند؟ ابزارهای نمونه سازی طراحی سایت چه مهارت هایی را می طلبد؟ آیا نیاز به اطلاعات و دانش برنامه ریزی دارند؟

 • قیمت

آیا قیمت نسخه نرم افزار نمونه سازی طراحی سایت را می دانید؟ بودجه شما به چه میزان است؟ کدام مورد برای طراحی سایت شما متناسب است؟

5.بیایید شروع کنیم

در این بخش، شما یک یا دو مورد از ابزارهای نمونه سازی را انتخاب می نمایید. قدم بعدی گروه بندی تیم طراحی سایت تان می باشد. تصمیم نهایی خود را بگیرید و شروع به تقسیم کار طراحی سایت در تیم خود کنید.

مباحث اعضای تیم درباره نمونه سازی طراحی وب سایت، شما را با موضوعاتی مواجه می سازد که باید برای ارائه مفید طراحی سایت، از آن استفاده کنید: پروسه کاری، قوانین و یا مسئولیت ها.

با تیم طراحی سایت خود صحبت کنید تا دریابید چه مواردی کارساز است و چه مواردی کارساز نیست. روی ابزار نمونه سازی طراحی وب سایتی که انتخاب می کنید، دقت داشته باشید. از این پس، در پروژه های بعدی طراحی وب سایت به راحتی می توانید یک ابزار نمونه سازی طراحی وب سایت متناسبی را انتخاب نمایید.

تجربه کاربری

توصیه آخر در این زمینه این است که: نباید تمامی ابزارها مدرن و بروز نمونه سازی طراحی سایت را یاد بگیرید.گزینه های ساده تر زیادی وجود دارد. روی ابزار نمونه سازی وب سایتی که انتخاب می کنید، دقت داشته باشید. باید به این موضوع توجه کنید که این ابزار به چه میزان باعث صرفه جویی در زمان شما می شود.

در عصری که طراحی وب سایت ها بر اساس رفع نیازهای کاربران مورد ارزیابی قرار می گیرد، صرف زمان و انرژی زیاد روی ابزار نمونه سازی طراحی سایت می تواند باعث حواس پرتی تان از موضوع مهم و عمده در طراحی سایت شود. اگر ابزار نمونه سازی طراحی سایت تان نمی تواند مشکل را حل کند، صرف وقت روی نمونه سازی طراحی سایت و تعاملات آن بی فایده است.

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *